cb.png

Tak! Niestety jest takie miasto w Polsce i to na Pomorzu. Więcej ? miastem tem są Chojnice, nie posiadające łazienek niezbędnych dla chludnośoi i zdrowia licznych rzesz ubogiej ludności. Brak jest łazienek miejskich, koniecznie potrzebnych wręcz nieodzownych.

boro.jpg

Powiecie Ojcowie miasta, że są ? to niewątpliwe. Tak są w zakładzie Boromeusza i jeszcze innej lecznicy! Są, lecz niedostępne dla przeciętnego śmiertelnika, a przytem za drogie. Oczywiście, ponieważ Chojnice są miastem zachodniem kulturalnem, sa także w mieszkaniach prywatnych, lecz nie wszystkich, bo robotnika, czy nawet urzędnika zarabiającego 100 zł miesięcznie (!) a jest takich niestety dużo ? nie stać na urządzenie sobie łazienki.

jezioro.jpg

Na charzykowskiej plaży.

Powiedzą niektórzy panowie będący w lepszych warunkach materjalnych, ?że można się kąpać w jeziorze Charzykowskiem?. Naturalnie, że można, lecz w najlepszym razie od maja do września czyli maksimum 5 miesięcy. A siedem pozostałych miesięcy to co?

siedziba.jpg

Ratusz (magistrat) - siedziba władz miejskich ok.1935 r.

Możeby tak wreszcie nasz prześwietny i przazacny Magistrat zechciał o tem pomyśleć. Tylko, żeby to myślenie, czy namyślanie nie trwało za długo! Rozumiemy wszyscy, że są obecnie ? dzięki błogosławionym rządom t.zw. ?sanacji? nie bardzo moralnej ? nie zwykle ciężkie czasy, kryzys gospodarczy, nędza. Trzeba oszczędzać, jak nigdy ? przepraszam, jak za czasów niemieckich. gdy świat chcieli zawojować ? lecz to jest krzycząco konieczne. 

 

oczatek.jpg

 Hotel w centrum miasta na rynku

Pewnie, że trudno tak z rękawa wytrząść ubikacje na ten cel. Chociaż i to nie. Jest na sprzedaż dom w śródmieściu, na bardzo dogodnych warunkach. Jest to dom 2 piętrowy z interesami obok hotelu Centralnego, z narożnikami o który jest nawet obawa, by nie przeszedł w ręce obce. Tam zamiast sklepu ze śledziami i resztą można by urządzić łazienki. Trzeba sie nad tem zastanowić, tylko jak już powiedziałem ? prędko, bo dom może być sprzedany.

Na podst. ?Dziennika Pomorskiego? 1934 r. Zachowano oryginalną pisownię. Oprac (tg), zb. R. Matthes i (tg)