W bieżącym sezonie letnim (1930 ? red.) zadebiutowała jako letnisko - uzdrowisko wieś Charzykowy. Charzykowy (vel. Charzykowo) leżą na Pomorzu, w powiecie chojnickim (odległość do Chojnic szosą 6 km.) w przepięknej lesistej okolicy olbrzymiem jeziorem Łukomie, zwanem również Charzykowskiem.

Charzykowy.jpg

Jezioro to 12 km długie, 3 - 5 km szerokie, łączy się we wsi Mała Swornigace z jeziorem Długiem. Dalej ciągną się jeszcze inne jeziora, wszystkie łączy rzeka Brda. W ten sposób można z Charzykowa odbywać kilkudniowe wycieczki wodą, dotrzeć wodą aż do Bydgoszczy.

ok 1918 r charzyk.jpg

Jest to wielka atrakcja dla miłośników wodnego sportu, szczególnie dla zwolenników bytowania obozowego (camplagu). Charzykowo posiada również wielkie walory dla turystów, dzięki obecności lasów okolicznych z przedhistorycznymi grodziskami i sąsiedztwu z puszczą Tucholską.

Pierwszy budynek Klubu Żeglarskiego Chojnice.jpg

Siedziba klubu Żeglarskiego Chojnice, ok. 1923 r.

Najstarszy w Polsce klub żeglarski w Chojnicach, znajdujący się w pełni rozwoju, dzięki energii i zabiegom prezesa p. O. Wejlanda ma swą siedzibę w Charzykowie, gdzie urządza często zawody sportowe, regaty żaglówek, kajaków, łodzi, konkursy pływackie itp. Zabawy te cieszą się wielką popularnością.

Widok przystani Klubu Żeglarskiego Chojnice. W środku stoi Otton Welland z kolegami ? 1930 r. Charzykowy..jpg

 Kort tenisowy, w tle budynek klubu żeglarskiego, O. Weiland stoi przy siatce w ciemnej marynarce. Lata 30.

W niedzielę, oraz w pogodne dnie zwykle zjeżdżają tu liczni mieszkańcy Chojnic i okolicznych wsi na rowerach, motocyklach lub autobusami (opłata niska 75 gr.) by użyć kąpieli, odpocząć na pięknej plaży, przejechać się po jeziorze żaglówką, zagrać w tenisa, zażyć swobody świeżego powietrza.

charzykowy 1931 r.jpg

Letnicy na charzykowskiej plaży. Początek lat 30.

W tym roku po raz pierwszy zawitali do Charzykowy goście z dalszych stron polski. Tuż nad jeziorem stoi piękna willa pana Wejlanda z pensjonatem (16 pokojów o 31 łóżkach) urządzonym po europejsku, odznaczającym się dobrą kuchnią i umiarkowanymi cenami (pokój z utrzymaniem od 0 do 10 zł) do dyspozycji gości jest kort tenisowy, żaglówki, kajaki, łodzie.

zeglarska.jpg

 Pensjonat Bellevue i przystań żeglarska O. Weilanda.

W tym roku pensjonat był szczelnie zapełniony gośćmi z Warszawy, Pomorza, Łodzi, Bydgoszczy, a nawet z Niemiec (mniejszości narodowych nie było ? co stanowi jeszcze jedną dodatnią stronę Charzykowy). Oprócz willi pana Wejlanda można znaleźć mieszkanie we wsi liczącej 50 domów, w czystych chatach Kaszubów, oraz w 3 willach prywatnych, należących do członków klubu żeglarskiego.

Klub zeglarski chojnice.jpg

Obiady i kolacje wydaje restauracja klubu żeglarskiego, tam też odbywają się często w sali klubu dancingi. Charzykowo nadaję się również na pobyt zimowy. W styczniu i w lutym, o ile niema wielkiego śniegu, odbywa się tu na jeziorze jazda żaglówkami po lodzie ? b miły i zdrowy sport.

charzykowy 1932 r. IKC.jpg

 W roku bieżącym zorganizowano nawet regaty żaglówek po lodzie. Klub żeglarski w Chojnicach jest jedynym klubem w Polsce, uprawiającym ten zimowy sport żaglowy w większych rozmiarach.

bojer.jpg

Bojery lodowe na j. charzykowskim, ok. 1932 r.

Kto szuka nie sezonowych zabaw, lecz spokoju, i swobody, kto chcę ukoić nerwy, niech śpieszy do Charzykowa. Na łonie przyrody, na falach wód Łukomia odpocznie nie zawodnie lepiej, niż w różnych modnych uzdrowiskach lub badach zagranicznych, a jednocześnie pozna drogie nam pomorze i serdeczny ród kaszubski.

herkules.jpg

Przejażdżka rowerem wodnym "Herkules" po jeziorze charzykowskim (Łukomie). Lata trzydzieste. 

CHARZY.jpg

?Gazeta Warszawska? nr 287 z 1930 r. (zachowano oryginalną pisownię) oprac. i fot arch. (red).